V dňoch 24. až 28. apríla 2017 sa konal druhý ročník International Meeting Week, tentokrát v Chrovátskom Zagrebe. Hlavnou témou medzinárodného týždňa bol „Syndróm CAN – syndróm týraného a zneužívaného dieťaťa v európskom kontexte“ s presnejším zameraním na sexuálne zneužívanie dieťaťa a zanedbávanie dieťaťa. Na medzinárodnom týždni nemohli chýbať ani vyučujúci a študenti z Katedry sociálnej práce a sociálnych vied Fakulty sociálnej práce a zdravotníctva UKF v Nitre.

Aj tento rok sa na medzinárodnom týždni študenti FSVaZ stretli s mnohými zahraničnými študentmi z univerzít ako University College Leuven Limburg (ďalej len UCLL), Hogeschool-Universiteit Brussel, Hogeschool InHolland, Kazimierz Pulaski University of Technology and Humantities in Radom a hosťujúca Univerzita v Zagrebe. Univerzitu Konštantína Filozofa zastupovali prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., PhDr. Elena Gažiková, PhD., Bc. Vesna Tomašik, Bc. Nina Jašeková a Mgr. Nikoleta Fellnerová.

Program tohtoročného medzinárodného týždňa bol v skutku zaujímavý. Prvý deň bol vymedzený na spoznávanie jednotlivých krajín a na predstavenie univerzít a krajín, odkiaľ študenti pochádzali. Profesorka Irma Kovčo Vukadin predstavila bližšie celotýždennú tému „Child abuse and neglect: global and regional (European) perspectives“. Študenti sa rozdelili do tzv. medzinárodných skupín (každá skupina mala študenta z inej krajiny) a tak pracovali spoločne celý týždeň. Ich prvou úlohou bolo porovnanie definícií, legislatívy, metodológie, sociálnych služieb a výskumov v oblasti problematiky syndrómu CAN. Nasledujúci deň otvoril Raf Sondervorst z Belgicka, ktorý predniesol študentom tému s názvom „Pyramída prevencie“, pričom bližšie opísal aplikáciu a implementáciu praktických aspektov pyramídy prevencie v prípade zneužívania dieťaťa. Poslednou časťou medzinárodného týždňa otvorili študenti z Odisee a UCLL s prednáškou „Ako pripraviť workshop“. Každá medzinárodná skupina mala nasledovne vypracovať svoj vlastný workshop, ktorý potom predstavili ostatným zúčastneným.

Ani tento rok to nebolo len o teórii. Pre lepšie pochopenie témy mali možnosť študenti v medzinárodných tímoch navštíviť organizácie ako napríklad Kanceláriu ombudsmanky pre práva dieťaťa, neziskovú organizáciu Brave Phone, Centrum sociálneho zabezpečenia, Políciu v Zagrebe, a iné.

Program medzinárodného týždňa bol intenzívny a plný informácií, ktoré si vyučujúci aj študenti priniesli zo sebou späť. Budúci rok bude organizovať medzinárodný týždeň Katedra sociálnej práce a sociálnych vied FSVaZ UKF.

International meeting week je skvelá príležitosť na stretnutie nových ľudí pričom sa dozviete množstvo zaujímavých informácií na danú tému. Veríme, že sa s Vami o rok vidíme!

International Meeting Week 2017 – Zagreb