V Ostrave absolvovala vedúca katedry, prof. Mojtová a kolegyňa, doc. Gažiková bohatý program. Pondelok patril oblasti paliatívnej a hospicovej starostlivosti. Utorok patril problematike Sociálno- právna ochrana detí v ČR. Sprevádzala ich Mgr. Kateřina Cilečková, Ph.D., s ktorou spoločne navštívili poradenské a mediační centrum a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Spolu pro rodinu, kde sa im venovala riaditeľka zariadenia. Oboznámili sa s chodom organizácie a s aktuálnou situáciou v oblasti poradenstva v náročných životných situáciách rodiny, predovšetkým súvisiacich s rozvodom. Popoludní sa stretli s vedúcou Katedry sociálnej práce, Mgr. et Mgr. Barborou Gřundělovou, Ph.D. a následne s vedúcou Katedry zdravotně-sociálních studií FSS OU, doc. Mgr. Lenkou Krhutovou, Ph.D., ktoré ich oboznámili s charakteristikou, študijnými programami a výskumnými aktivitami svojich katedier. Večer patril kultúre – divadelnému predstaveniu Pusťte mě ven! s výbornou českou herečkou Ivou Janžurovou. Stredu strávili obe v Centru provázení na Detskej klinike vo Fakultnej nemocnici Ostrava v spoločnosti vedúcej strediska, Mgr. Ivy Kuzníkovej, Ph.D. a vrchnej sestry, Bc. Katiny Svěchovskej. Centrum provázení je miestom, kde zdravotne-sociálne pracovníčky poskytujú zdravotne-sociálne poradenstvo, podporu a sprevádzanie od okamžiku oznámenia diagnózy pre rodičov predčasne narodených detí, detí vo vážnom zdravotnom stave, so vzácnym ochorením či zdravotným postihnutím. Dňa 21.9.2022 sa konala prehliadka priestorov a fondov Univerzitnej knižnice Ostravskej univerzity, konkrétne novootvorenej (zrekonštruovanej) študovne Jacka Rupnika a strediska pre študentov so špecifickými potrebami Centrum Pyramida pod vedením Petra Figalu. Potom nasledovalo stretnutie s garantkou Mgr. študijného programu Sociálna práca so špecializáciou Sociálna práca s rodinou Mgr. Monikou Chrenkovou, Ph.D., ktorá je súčasne prodekankou pre štúdium na Fakulte sociálních studií Ostravskej univerzity. Pani prodekanka priblížila študijné programy a výskumnú činnosť fakulty a načrtla možnosti spolupráce s KSPaSV UKF v Nitre. Náročný, ale veľmi inšpiratívny program plný správnych ľudí a zážitkov.

Erazmus na Ostravskej univerzite v Ostrave