Niektorí ľudia majú o sociálnej práci nesprávne alebo žiadne informácie. Ak chcete patriť medzi ľudí, ktorí nielen počuli o sociálnej práci, ale vedia, čo je jej zmyslom a obsahom, nech sa páči, prečítajte si 🙂

Čo pre nás znamená sociálna práca?

prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD.

🎤 Sociálnu prácu vnímam ako životné poslanie. Je to profesia o ľuďoch, pre ľudí, ktorí sa dostanú do nepriaznivej situácie, s ktorou si nevedia poradiť sami. Pri štúdiu sociálnej práce získate vedomosti a zručnosti z viacerých odborov – psychológia, politika, právo, etika, filozofia, zdravotníctvo, sociológia, manažment. Keďže každý človek je jedinečný, využívame holistický prístup, čiže komplexné nazeranie na jeho bio-psycho-sociálno-spirituálne potreby. Sociálna práca je široko koncipovaná (definovaná dvoma rovinami) – vertikálne na makro, mezo a mikroúrovni od tvorby politík, zákonov (združenia, obce, región, štát) cez plánovanie, manažment až k priamej práci s klientom a horizontálne cez mnohé cieľové skupiny – deti, rodina, drogovo závislí, nezamestnaní, bez domova, chorí, zdravotne znevýhodnení, starší, zomierajúci, počas a po výkone trestu odňatia slobody, utečenci, menšiny. Často sa stretávame s ľudským utrpením a bolesťou, takže neodmysliteľnou súčasťou je dodržiavanie etických princípov v súlade s morálnymi vnútornými hodnotami. Ak chceme skutočne kompetentne pomáhať, mali by sme sa celoživotne vzdelávať aj prostredníctvom sebazážitkových/poznávacích  výcvikov, čerpať informácie zo zahraničia, získavať nové dáta z výskumov atď. Sociálna práca je náročná profesia, mnohokrát nedocenená. Mali by sme ju robiť z presvedčenia, že pomoc ľuďom je to, čo napĺňa náš život. Nie je to jednostranný profit. Každý človek, každý klient, s ktorým sa stretávame, nám niečo dáva, niečo nové nás naučí, obohatí nás. Nachádzate zmysel svojho bytia v pomoci ľuďom? Tak príďte k nám študovať odbor sociálna práca.

doc. PhDr. Michal Kozubík, PhD.

🎤 Sociálna práca je profesia, ktorá sa dynamicky rozvíja a mení. Preto si vyžaduje celoživotný proces učenia a sebapoznania. Pred dvadsiatimi rokmi,  na začiatku mojich štúdií, som si plne neuvedomoval širokospektrálnosť tejto pomáhajúcej profesie. Zahŕňa v sebe mnoho poznatkov z rôznych odborov: práva, psychológie, filozofie, sociológie, ale aj teoretických paradigiem a oblastí, ktoré sú výhradne späté s týmto odborom. Aktuálne však pre mňa sociálna práca prevyšuje kritériá kladené na vednú oblasť. Ide predovšetkým o videnie sveta a hodnoty, ktoré v sebe nesie. Rešpektovanie rozmanitosti, zásady kolektívnej zodpovednosti, ľudských práv a sociálnej spravodlivosti sú piliermi aj môjho hodnotového rámca – zdrojom vedeckej, ako aj osobnej integrity.

doc. PhDr. Elena Gažiková, PhD.

🎤 Sociálnu prácu vnímam ako poslanie, prostredníctvom ktorého sociálny pracovník pomáha ľudom, ktorí sa ocitli v náročných životných situáciách.

PhDr. Katarína Minarovičová, PhD.

🎤 Sociálna práca je zmysluplná profesia, prostredníctvom ktorej môžete pomáhať ľuďom riešiť ich životné ťažkosti. Vďaka absolvovaniu štúdia sociálnej práce som mohla pracovať v detskom domove ako sociálna pracovníčka a neskôr ako koordinátorka sociálnych projektov v organizácii Úsmev ako dar. Výkon sociálnej práce mi priniesol množstvo príležitostí, v ktorých som sa mohla profesionálne a ľudsky rozvíjať. Získala som veľa priateľov a vzácnych skúseností, za ktoré som veľmi vďačná.

Mgr. Miloš Candrák, PhD.

🎤 Sociálna práca je praktická profesia a vedecký odbor, ktorá podporuje sociálnu zmenu a pomáha ľuďom riešiť ich životné situácie. Sociálny pracovník pracuje s klientom s cieľom stanoviť mu sociálnu diagnózu. Teda ide o priamy  a pripravený kontakt s klientom. Sociálna práca zahŕňa aj poskytovanie služieb v oblasti starostlivosti o človeka.

Mgr. Nina Jašeková

🎤 Už ako dieťa som doma neobsedela, potrebovala som stále niekam ísť, tráviť čas s ľuďmi, komunikovať.. Ako som rástla hľadala som spôsoby kde a ako sa angažovať, pomáhať. Už vtedy som snívala o tom, že raz keď budem ,,veľká,, chcem sa venovať sociálnej práci ako profesii s poslaním a pomáhať ľudom aj po odbornej stránke. Dodnes som veľmi vďačná, že sa môžem venovať štúdiu sociálnej práce a samotnej praxi zároveň. Stretla som sa v živote s rôznymi ťažkými situáciami, ale o to viac vo mne rástla chuť byť toho súčasťou. Spoznala som úžasných ľudí, odborníkov.. teraz už kamarátov. Sociálna práca bola pre mňa vždy snom a teraz je to mojou súčasťou a realitou.

Mgr. Vesna Tomášik

🎤 Pre mňa sociálna práca predstavuje nie len široké spektrum pomoci ľuďom v zlej životnej situácii, ale rovnako predstavuje priestor kde sa denne učím v pomáhaní byť lepšia ja. Je to nie len priestor pre vzdelávanie, ale aj priestor pre spoznávanie iných ľudí, odborníkov, ktorí ma inšpirujú pokračovať v tom ďalej. Sociálna práca pre mňa znamená pracovať s ľuďmi zmysluplne, byť pre nich tam kde to najviac potrebujú.

Čo je sociálna práca?